A vidéki fejlődés hullámain – állás Nyíregyháza városában
Hazánk gazdasági egyenetlenségei sokáig földrajzi alapon is könnyen behatárolhatók voltak, hiszen míg a Dunántúl virágzott, addig a keleti régiók problémákkal küzdöttek. Míg előbbi ma is igaz, utóbb már egyre kevésbé, melyre az olyan városok is jó példát mutatnak, mint Nyíregyháza.
A körülményekhez alkalmazkodva
Egy térség vagy akár egy egész ország gazdaságát alapjaiban határozzák meg adottságai. Ez több szempontból is értelmezhető, ám legegyszerűbben talán úgy magyarázhatjuk el, hogy ideális esetben mindenki abból főz, amije van. Így tehát ha például egy ország jelentős mennyiségű termőfölddel rendelkezik, a gazdasági tevékenység alapját jobb esetben a mezőgazdaság határozza majd meg. Kevés gazdaság képes azonban egyetlen lábon állni, így érdemes keresni a kapcsolódási pontokat más szektorokkal.
Hazánk esetében évszázadokig meghatározó terület volt a mezőgazdaság, hiszen a nagy kiterjedésű Alföld területeire és földrajzi adottságaira könnyű volt alapozni. A világháborút követő erőszakos iparosítás azonban némiképp háttérbe szorította ezt a területet. Mára bizonyos szintű egyensúly figyelhető meg, hiszen az agrárium továbbra is fontos, de a kor szellemének megfelelően az ipari szektorban is egyre határozottabb eredményeket tudhatunk magunkénak.
Az összkép azonban sokáig így is egyenetlen volt, hiszen míg például a dunántúli régiók óriási ipari beruházásai és a nemzetközi befektetők megjelenése a gazdaság élvonalába repítette a térséget, addig a keleti országrész – maradva a mezőgazdaságnál – szerényebb eredményeket produkált. Ez pedig olyan kísérő jelenségekkel is együtt járt, mint a munka- és munkaerőhiány. Napjainkra azonban keleten is beindult az ipar és gazdasági felzárkózás, melyet például jól mutat a sok állás Nyíregyháza Profession kínálatában.
Hagyomány és innováció
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye székhelyeként Nyíregyháza mindig is fontos szerepet töltött be közvetlen környezete, de a térség életében is. A várost körülvevő termőföldek kiváló alapot biztosítottak a virágzó mezőgazdasági tevékenységnek, a nyírségi és szatmári termények pedig remek minőségükről és kimagasló mennyiségükről híresültek el. Bár jó néhány állás Nyíregyháza környékén továbbra is ehhez a szektorhoz köthető, a változás egyértelmű.
A változás fő letéteményesei a városban megjelenő nemzetközi vállalatok, melyekből kettő mindenképpen említést érdemel, hiszen világszerte ismert márkákat képviselnek. A játékipar egyik vezető szereplőjeként a LEGO, illetve a gumigyártás élvonalába tartozó Michelin üzemeinek felépítése a városban nem csupán a gazdasági növekedést garantálta, de a munkahelyek mennyiségének és minőségének emelkedését is. Ennek megfelelő ma már számos állás Nyíregyháza iparához köthető.
A város ez alapján remek példája a keleti régiók utóbbi időszakban tapasztalható felzárkózásának és szerencsére ezzel nincs egyedül. A szomszédos vármegyék közül Hajdú-Bihar központjaként Debrecen is egy országos fontossággal bíró ipari központtá nőtte ki magát, míg Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye székhelye Miskolc is szép eredményeket tudhat magáénak. Sok állás Miskolc Profession kínálatában is a helyi iparhoz köthető. Emellett pedig szerencsére a jövőre is gondolnak.
Pozitív jövőkép
A gazdasági fellendülés természetesen a város, a lakói és a komplett térség számára is előnyös, hiszen ahogy látjuk is, rengeteg állás Nyíregyháza utóbbi pár évben történt felzárkózásának köszönhetően jött létre. A kedvező gazdasági tendenciák azonban minden esetben némiképp törékenyek, így fontos a jövőre is gondolni, stabilizálni a helyzetet és a szakképzett munkaerőt is az infrastruktúra mögé rakni. Ezzel persze keleten is tisztában vannak és tesznek is érte.
Akár Nyíregyháza, akár az említett Miskolc vagy Debrecen felsőoktatási intézményeiben minőségi műszaki képzés zajlik, melyek sokszor duális képzési formákban öltenek testet. Ez egyben azt is jelenti, hogy sok gyakornoki állás Nyíregyháza ipari szereplőinél egyetemi hallgatók által kerül betöltésre. Az ilyen típusú gyakorlati tapasztalatszerzés kifejezetten fontos a tanulók számára, a vállalatok részéről pedig szintén folyamatos az igény a szakképzett munkaerőre. Az ilyen oktatási struktúrák pedig a hatékonyabb képzés mellett a munkaerő helyben tartását is segítik.
Hogy mit hoz a jövő, persze nehéz megmondani, de jelenleg az látszik, hogy a keleti régiók az országos összevetésekben is egyre magasabbra törnek. A befektetői kedv láthatóan nem csökken, hiszen a térségben folyamatosan épülnek az újabb telephelyek és üzemek, melyek sokszor nemzetközi nagyvállalatok égisze alatt készülnek. Így tehát szinte biztos, hogy a jövőben is számos állás Nyíregyháza és a környező megyék ipari szektorában létesül majd, mely a lakosság számára eddig nem igazán tapasztalt lehetőségeket teremt.